Նավթամթերքի շուկայի շաբաթական ակնարկ (հունիսի 15–19, 2026 թ.)
Շաբաթը նշանավորվեց ԱՄՆ-Իրան նախնական համաձայնագրով, որի արդյունքում երեքշաբթի օրը նավթի գները կտրուկ անկում ապրեցին, և մի շարք գործադուլներ Ռուսաստանի նավթավերամշակման գործարանների վրա: Բենզինի գները մասամբ վերականգնվեցին ուրբաթ օրը.
ԱպրանքատեսակՄատակարարման բազիսԳինը հունիսի 19-ի դրությամբՇաբաթական փոփոխություն
Gasoline 10 ppmCIF NWE ($/mt)985.25-41.00
Eurobob BargesFOB Rotterdam ($/mt)930.25-36.00
Gasoline 92 unleadedFOB Singapore ($/bbl)104.39-5.80
Prem Unl 10 ppmFOB Med ($/mt)921.00-36.50
ULSDCIF NWE ($/mt)922.75-69.00
ULSDCIF Med ($/mt)924.75-74.00
ULSDFOB Med ($/mt)910.25-72.25
Gasoil 10 ppmFOB Arab Gulf ($/bbl)107.12-14.11
GasoilFOB Singapore ($/bbl)113.48-13.74
JetCIF NWE ($/mt)957.00-77.50
JetFOB Med ($/mt)928.75-74.50
Նավթա (Ուղղաթոր բենզին)
NaphthaCIF NWE ($/mt)667.75-13.75
NaphthaFOB Med ($/mt)636.00-10.00
NaphthaFOB Singapore ($/bbl)71.59-3.04
NaphthaFOB Arab Gulf ($/mt)599.41-31.32
HSFO 3.5%CIF Med ($/mt)467.75-48.25
HSFO 3.5%FOB Med ($/mt)448.00-45.25
Հյուսիս-Արևմտյան Եվրոպա (NWE): Բենզինի շուկան անցավ երկու հակադիր գնային ազդակների միջով։ Երկուշաբթի օրը գները անկում ապրեցին նավթի ֆյուչերսներից հետո, իսկ երեքշաբթի օրը կտրուկ անկում ապրեցին ԱՄՆ-Իրան նախնական համաձայնագրի հրապարակումից հետո, որը բացեց Հորմուզի նեղուցով անցման սպասումներ (օգոստոսյան ICE Brent-ը՝ $3.62/բարել, մինչև $79.55/բարել; NYMEX հուլիսյան - $4/բարել, մինչև $76.75/բարել)։ Այնուամենայնիվ, ֆիզիկական շուկան կայուն մնաց. անփոփոխ գնի անկմանը զուգընթաց հետընթացը միայն ուժեղացավ, ինչը վկայում էր ապրանքի իրական պահանջարկի մասին։ Չորեքշաբթի օրը RBOB-EBOB տարբերությունը հասավ բազմամյա ամենաբարձր մակարդակի (33.23 ցենտ/գալոն հունիսի 16-ին), արտացոլելով ԱՄՆ-ում ամառային պահանջարկի սեզոնից առաջ (Աշխարհի առաջնություն + Անկախության օր) մատակարարման սղությունը։ PADD 1-ում վառելիքի պաշարները ավելացրին ընդամենը 100 հազար բարել՝ հասնելով 56.8 միլիոն բարելի, Մեքսիկական ծոցի ափը կորցրեց 2 միլիոն բարել՝ հասնելով 77.8 միլիոն բարելի, իսկ վերամշակման գործարանների օգտագործումը մոտ էր սահմանին (10.076 միլիոն բարել օրական)։ Ուրբաթ օրը Իսրայելի հարվածները Լիբանանին վերակենդանացրեցին հրադադարի տևողության վերաբերյալ կասկածները. Eurobob FOB AR բեռնանավերի գինը վերականգնվեց մինչև 930.25 դոլար մեկ տոննայի համար (+37.50 դոլար մեկ տոննայի համար օրական): Անտվերպենի ExxonMobil վերամշակման գործարանում գործադուլի սպառնալիքը (բանակցությունները ձախողվեցին հունիսի 18-ին, խորհրդակցությունները՝ հունիսի 22-ից, հնարավոր փակումը՝ հունիսի 27-ից) ավելացրեց անորոշությունը առկա մատակարարման վերաբերյալ: ARA-ում ռեակտիվ վառելիքի պաշարները աճել են 2.2%-ով՝ կազմելով 547 հազար տոննա: Շուկան առևտրականների կողմից նկարագրվել է որպես «ամբողջ ամառվա համար լավ մատակարարված», որտեղ Jet cracks-ը գերազանցել է դիզելային վառելիքին, ինչը պահպանել է վերամշակման գործարանների առավելագույն ռեակտիվ վառելիքի արտադրության ռեժիմը:
Միջերկրական ծով (Med): Տարածաշրջանը զգաց ռուսական աշխարհաքաղաքական ռիսկերի կրկնակի ազդեցությունը։ Բուլղարիայի Բուրգասի նավթավերամշակման գործարանը ծավալները ուղղորդեց Սև ծովի դեֆիցիտը ծածկելուն, այլ ոչ թե Միջերկրական ծովի ավելի լայն ավազանին։ Առևտրականները «Սև ծովից ուժեղ պահանջարկը» նշեցին որպես Բուրգասի բեռները տարածաշրջանում պահելու պատճառ։ Սա նվազեցրեց Միջերկրածովյան շուկաների մատակարարումները և պահպանեց բենզինի կառուցվածքային լարվածությունը, չնայած գների ընդհանուր միտումը մնաց անկման։ ULSD թորվածքները FOB Med-ի համար շաբաթվա ընթացքում կորցրեցին 72.25 դոլար մեկ տոննայի համար։ FOB Med ավիացիոն վառելիքի գինը թուլացավ 74.50 դոլարով մեկ տոննայի համար, և շուկան բնութագրվեց որպես «մի փոքր գերմատակարարված»՝ չափավոր պահանջարկով. ավիաընկերությունները շարունակում են օպտիմալացնել ծախսերը՝ օգտագործելով արհեստական բանականությունը։ ARA թորվածքի հատվածում բենզինի և դիզելային վառելիքի պաշարները աճել են 1.3%-ով՝ հասնելով 1.818 միլիոն տոննայի՝ չորս շաբաթվա ընթացքում առաջին աճը, չնայած մակարդակը մնում է 11.7%-ով ցածր անցյալ տարվա մակարդակից։ Առևտրականները բարձր պաշարները վերագրեցին տեղական նավթավերամշակման գործարաններից ռեկորդային արտադրության և ամերիկյան ULSD-ի ներհոսքի համադրությանը։
Ռուսաստան և ԱՊՀ: Շաբաթվա թեման էր ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի կողմից նավթավերամշակման ենթակառուցվածքների վրա համակարգված հարվածները: Հունիսի 13-14-ին հարձակման ենթարկվեց Յարոսլավլի ժամանակավոր նավթի պահեստավորման տերմինալը (որտեղ պահվում են բենզին և դիզելային վառելիք): Հունիսի 16-ին հարված հասցվեց Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանին, որն ունի օրական 240,000 բարել հզորություն. վնասվել էր երկու հիմնական վերամշակման բլոկներից մեկը. վերամշակման գործարանը դադարեցրել էր արտադրությունը և վաճառքը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային ապրանքային բորսայում: Հունիսի 18-ին նույն օբյեկտում անօդաչու թռչող սարքի հետագա հարվածը հրդեհներ առաջացրեց հիմնական և երկրորդային վերամշակման բլոկներում, ինչպես նաև բաքի ֆերմայում: Ամփոփված գնահատականների համաձայն՝ մայիսի վերջին ռուսական վերամշակման հզորության մոտ 25%-ը դուրս էր եկել գործելուց: Շուկայի հետևանքները կրկնակի էին՝ մի կողմից՝ եվրոպական գների աջակցություն՝ ռուսական նավթամթերքի մատակարարման կրճատման միջոցով, մյուս կողմից՝ եվրոպական գների աջակցություն՝ ռուսական նավթամթերքի մատակարարման կրճատման միջոցով։ Մյուս կողմից, տեղի է ունենում հոսքերի վերաբաշխում (Բրազիլիայից նավթայի պահանջարկի աճ, որը գնում է այն նավթով հագեցած բարձր էթանային բենզինի համար):
None Տարածաշրջանային պահանջարկը մնաց կառուցվածքայինորեն աջակցվող։ Հյուսիսարևելյան Արևելքից բենզինի մատակարարումները մինչև հունիսի 18-ը նվազել են տարեկան 18.3%-ով, ընդ որում՝ ասիական թեթև հում նավթը ավելի ու ավելի է բեռնաթափվում WAF նավահանգիստներում՝ դուրս մղելով եվրոպական արտահանումը։ Նիգերիայի վերամշակման գործարանում RFCC միավորի պահպանումը մնացել է անփոփոխ հիմնարար գործոն՝ աջակցելով շուկայի պրեմիումին։ Հաջորդ բեռի համար Նիգերիայի ներմուծման թույլտվությունները դեռևս չեն տրամադրվել, չնայած երկու առևտրականներ սպասում էին նոր լիցենզիաների երրորդ եռամսյակում։ Կամերունից պահանջարկը գրանցվել է ուրբաթ օրը. Լիմբեի փոխարժեքը կազմել է 40 դոլար/տոննա՝ հուլիսյան Eurobob-ի համեմատ։ UKC-WAF բեռնափոխադրումները (37,000 տոննա) նվազել են մինչև 36.19 դոլար/տոննա՝ հունիսի 11-ի 40.11 դոլար/տոննայի համեմատ։ STS Lome-ի գնանշումները՝ բենզին՝ 937.25 դոլար/տոննա, գազային նավթ՝ 1,015 դոլար/տոննա։
Համաշխարհային գործոններ: Շաբաթը գերիշխող դիրք գրավեց Մերձավոր Արևելքի աշխարհաքաղաքական ճոճանակը։ Երեքշաբթի օրը ԱՄՆ-Իրան նախնական խաղաղության համաձայնագրի մասին հայտարարությունը հանգեցրեց նավթի գների կտրուկ անկման և Հորմուզի նեղուցի բացման սպասումների, ինչը հանգեցրեց թորվածքների և ավիացիոն վառելիքի անկման միտման։ Ուրբաթ օրը Լիբանանի վրա Իսրայելի հարվածների վերսկսումը վերականգնեց տարանցման վերաբերյալ անորոշությունը և վերադարձրեց բենզինի գնային աջակցությունը։ Համաշխարհային գների անկման ֆոնին նավթաքիմիական պահանջարկը նավթաքիմիական արտադրանքի նկատմամբ աճեց. աղբյուրները գրանցեցին «նավթաքիմիական» գնորդների վերադարձը այն ժամանակահատվածից հետո, երբ անփոփոխ գները նրանց անտեսում էին։ Հունիս-հուլիս ամիսներին Ասիայից Եվրոպա է ուղարկվել մոտ 50,000 տոննա բենզոլ՝ գների անհավասարակշռությունը հարթելու համար։ Չինաստանի նավթամթերքի արտահանումը մայիսին վերականգնվեց՝ հասնելով օրական 362,000 բարելի (+12.1%), սակայն հունվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում բենզինի մատակարարումները տարեկան կտրվածքով նվազել են 61.3%-ով, ինչը վկայում է ներքին շուկայի վրա շարունակական ուշադրության մասին։ Բրազիլիայից նավթայի պահանջարկը զգալիորեն աճել է. բրազիլական բենզինի բարձր էթանոլային պարունակությամբ տեսակները պահանջում են նավթով հարուստ խառնուրդ, և Ռուսաստանում արտադրության խափանումները մեծացրել են այս պահանջարկը։

Weekly Review of the Petroleum Products Market (June 15–19, 2026)
The week was marked by the U.S.-Iran preliminary agreement, which sent oil prices plummeting on Tuesday, and a series of strikes on Russian refineries. Gasoline prices had partially recovered by Friday; diesel and jet fuel lost more than $70/metric ton over the week.
ProductDelivery BasisPrice on June 19Weekly Change
Gasoline 10 ppmCIF NWE ($/mt)985.25-41.00
Eurobob BargesFOB Rotterdam ($/mt)930.25-36.00
Gasoline 92 unleadedFOB Singapore ($/bbl)104.39-5.80
Prem Unl 10 ppmFOB Med ($/mt)921.00-36.50
ULSDCIF NWE ($/mt)922.75-69.00
ULSDCIF Med ($/mt)924.75-74.00
ULSDFOB Med ($/mt)910.25-72.25
Gasoil 10 ppmFOB Arab Gulf ($/bbl)107.12-14.11
GasoilFOB Singapore ($/bbl)113.48-13.74
JetCIF NWE ($/mt)957.00-77.50
JetFOB Med ($/mt)928.75-74.50
NaphthaCIF NWE ($/mt)667.75-13.75
NaphthaFOB Med ($/mt)636.00-10.00
NaphthaFOB Singapore ($/bbl)71.59-3.04
NaphthaFOB Arab Gulf ($/mt)599.41-31.32
HSFO 3.5%CIF Med ($/mt)467.75-48.25
HSFO 3.5%FOB Med ($/mt)448.00-45.25
Northwestern Europe (NWE): The gasoline market experienced two opposing price movements. On Monday, prices slipped in line with crude oil futures; on Tuesday, they fell sharply following the announcement of the preliminary U.S.-Iran agreement, which raised expectations of passage through the Strait of Hormuz (August ICE Brent down $3.62/barrel to $79.55/barrel; NYMEX July down $4/barrel to $76.75/barrel). However, the physical market remained resilient: as spot prices fell, backwardation only intensified, indicating real demand for physical goods. By Wednesday, the RBOB–EBOB spread had reached a multi-year high (33.23 cents/gallon on June 16), reflecting tight supply in the U.S. ahead of the summer demand season (World Cup + Independence Day). Fuel inventories in PADD 1 rose by only 100,000 barrels to 56.8 million barrels, while the Gulf Coast lost 2 million barrels to 77.8 million barrels, with refinery utilization near capacity (10.076 million barrels/day). On Friday, Israeli strikes on Lebanon reignited doubts about the durability of the ceasefire—Eurobob FOB AR barge prices rebounded to $930.25/metric ton (+$37.50/metric ton for the day). The threat of a strike at the ExxonMobil refinery in Antwerp (negotiations broke down on June 18; consultations began on June 22; a possible shutdown could begin on June 27) added uncertainty regarding physical supply. Jet fuel stocks in the ARA region rose 2.2% week-over-week to 547 thousand metric tons; traders described the market as “well-supplied for the entire summer,” while jet crack spreads along the curve exceeded those for diesel, keeping refineries operating at maximum jet fuel production capacity.
Mediterranean (Med): The region felt the dual impact of Russian geopolitical risks. The Bulgarian Burgas Oil Refinery directed its volumes to cover the Black Sea deficit rather than to the broader Mediterranean basin—traders pointed to “strong demand from the Black Sea,” which kept Burgas shipments in the region. This reduced supplies to Med markets and sustained structural tightness in gasoline, although the overall price trend remained bearish. ULSD FOB Med lost $72.25/t over the course of the week. FOB Med jet fuel weakened by $74.50/t, and the market was described as “slightly oversupplied” amid moderate demand: airlines continue to optimize costs using AI. In the ARA distillates segment, gasoil and diesel inventories rose by 1.3% to 1.818 million metric tons—the first increase in four weeks, although the level remains 11.7% below last year’s figure. Traders attributed the high inventories to a combination of record output from local refineries and an influx of U.S. ULSD volumes.
Russia and the CIS: The topic of the week was systematic strikes by Ukrainian drones on oil refining infrastructure. On June 13–14, the “Temp” oil storage terminal in Yaroslavl (which stores gasoline and diesel) was attacked. On June 16, a strike hit the Moscow Oil Refinery, with a capacity of 240,000 barrels per day: one of the two primary refining units was damaged—the plant halted production and suspended sales on the St. Petersburg Mercantile Exchange. On June 18, a second drone strike on the same facility caused fires in the primary and secondary refining units and in the tank farm. According to aggregate estimates, by the end of May, approximately 25% of Russia’s refining capacity was offline. The market implications were twofold: on the one hand, support for European prices through a reduction in the supply of Russian petroleum products; on the other—a redistribution of trade flows (increased demand for crude oil from Brazil, which purchases it to produce naphtha-rich, high-ethanol gasoline).
West Africa (WAF): Demand in the region remained structurally supported. Gasoline shipments from NWE fell by 18.3% MoM as of June 18: Asian light petroleum products are increasingly being unloaded at WAF ports, displacing European exports. Maintenance of the RFCC unit at the Nigerian refinery remained a persistent fundamental factor, supporting the market premium. Nigerian import permits for the next shipment have not yet been issued, although two traders expected new licenses in the third quarter. On Friday, demand from Cameroon was reported: the offer for Limbe was $40/t over Eurobob July. Freight rates for UKC–WAF (37,000 t) fell to $36.19/t from $40.11/t on June 11. STS Lome quotes: gasoline $937.25/t, diesel $1,015/t.
Global factors: The week was shaped by the geopolitical pendulum in the Middle East. Tuesday’s announcement of a preliminary U.S.-Iran peace agreement triggered a sharp drop in oil prices and raised expectations that the Strait of Hormuz would reopen, which led to a bearish trend in distillates and jet fuel. By Friday, the resumption of Israeli strikes on Lebanon had reignited uncertainty regarding transit and restored price support for gasoline. Against the backdrop of falling global prices, petrochemical demand for naphtha grew: sources noted the return of “pech” buyers after a period when flat prices had kept them on the sidelines. Approximately 50,000 metric tons of benzene were shipped from Asia to Europe for June–July to offset the price imbalance. Exports of petroleum products from China rebounded in May to 362,000 barrels per day (+12.1%), but gasoline shipments for January–May fell by 61.3% year-over-year, signaling a continued focus on the domestic market. Demand for naphtha from Brazil has grown significantly: high-ethanol Brazilian gasoline grades require a naphtha-rich blend, and disruptions in Russian production have further boosted this demand.