ԱՄՆ-Իրան համաձայնությունը ցած է նետում նավթի գները
Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև ձեռք բերված նախնական համաձայնությունը՝ ուղղված Հորմուզի նեղուցի վերաբացմանը, հանգեցրել է էներգակիրների համաշխարհային գների կտրուկ անկման։ Շուկան ակնկալում է հումքի մատակարարումների վերականգնում, թեև լոգիստիկ ընկերությունները դեռևս զգուշավորություն են ցուցաբերում տարածաշրջանում առկա ականային սպառնալիքի պատճառով։
Նավթի համաշխարհային գները նվազել են շուրջ 3%-ով այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարեց Իրանի հետ 14 կետից բաղկացած փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման մասին։ Ըստ միջազգային շուկայական գնային գնահատականների՝ Brent տեսակի նավթի գինն ընկել է մինչև 79,32 դոլար, իսկ WTI-ն վաճառվել է 76,44 դոլարով մեկ բարելի դիմաց։ Համաձայնությունը նախատեսում է 60-օրյա հրադադար և նեղուցով նավերի անխափան անցում, ինչի արդյունքում Goldman Sachs-ը վերանայել է իր կանխատեսումները՝ տարեվերջի համար սահմանելով 80 դոլար թիրախը։
Չնայած դիվանագիտական առաջընթացին, տրանսպորտային հսկա Mitsui OSK Lines-ի գործադիր տնօրեն Jotaro Tamura-ն նախազգուշացրել է, որ նավագնացության լիարժեք վերականգնումը կարող է տևել շաբաթներ կամ նույնիսկ մեկ ամիս։ Պատճառը նեղուցում մնացած շուրջ 80 ծովային ականներն են, որոնց վերացումը պահանջում է միջազգային համակարգում։ Միաժամանակ, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները լքել են ՕՊԵԿ Պլյուս դաշինքը, ինչը կարող է հանգեցնել շուկայում առաջարկի լրացուցիչ ավելացման և գների հետագա տատանումների։
Էվիանում ընթացող G7 գագաթնաժողովի ժամանակ, որը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը, առաջնորդները պայմանավորվել են ուժեղացնել տնտեսական ճնշումը Մոսկվայի վրա՝ սահմանելով նոր պատժամիջոցներ ռուսական նավթի և գազի արտահանման նկատմամբ։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Keir Starmer-ը հայտարարել է, որ թիրախավորվելու են ռուսական «ստվերային նավատորմի» ավելի քան 600 նավեր։ Բրիտանական ուժերը Լա Մանշում արդեն զավթել են Smyrtos տանկերը, որը տեղափոխում էր 98,000 տոննա ռուսական հում նավթ դեպի Հնդկաստան։
Տարածաշրջանային գազային հատվածում ամերիկյան ConocoPhillips ընկերությունը պատրաստվում է պայմանագիր ստորագրել Սիրիայի նախագահ Ahmed al-Sharaa-ի կառավարության հետ՝ գազի արդյունահանումը վերականգնելու նպատակով։ Սպասվում է, որ սա թույլ կտա օրական արդյունահանումն ավելացնել 4–5 միլիոն խորանարդ մետրով։ Միևնույն ժամանակ, լարվածությունը պահպանվում է նաև ջրային տարածքներում. ռուսական Admiral Grigorovich ֆրեգատը նախազգուշական կրակոցներ է արձակել բրիտանական զբոսանավի ուղղությամբ։
Հայաստանի ներքին շուկայում վառելիքի գների կտրուկ փոփոխություններ չեն արձանագրվել, սակայն համաշխարհային միտումները դրական ֆոն են ստեղծում։ Նավթի համաշխարհային գների անկումը ԵԱՏՄ շրջանակներում կարող է զսպել ներկրվող նավթամթերքի գնաճային ճնշումը։ Տարածաշրջանային էներգետիկ համատեքստում ԱՄՆ-Իրան դիվանագիտական լիցքաթափումը դիտվում է որպես հեռանկարային հնարավորություն Հայաստանի հարավային տրանսպորտային և էներգետիկ միջանցքների անվտանգության համար։
Ճապոնիայի բանկը, Shinichi Uchida-ի ղեկավարությամբ, բարձրացրել է տոկոսադրույքը մինչև 1%՝ նշելով, որ վառելիքի բարձր ծախսերը արագորեն փոխանցվում են այլ ապրանքների գներին։ Սա լրացուցիչ ազդակ է Հայաստանի նման էներգակիրներ ներկրող երկրների համար՝ ուժեղացնելու վերահսկողությունը ներքին շուկայում գների ձևավորման նկատմամբ։ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերսկսվող բանակցությունները կարող են դառնալ տարածաշրջանային գազային շուկայի կայունացման հաջորդ կարևոր գործոնը։

Рынки нефти замерли: разминирование Ормуза займёт месяцы, 500 судов в ловушке
Предварительное соглашение между Вашингтоном и Тегераном о прекращении морской блокады спровоцировало падение цен на нефть Brent до трехмесячных минимумов. Рынки ожидают возвращения на рынок миллионов баррелей сырья, несмотря на сохраняющиеся риски безопасности и сохраняющуюся минную угрозу.
Мировые цены на нефть резко снизились на новостях о подписании президентом США Трампом и президентом Ирана Масудом Пезешкианом (Masoud Pezeshkian) 14-пунктного меморандума о взаимопонимании. По международным рыночным ценовым оценкам, стоимость барреля Brent упала до 79,32 доллара, а американская WTI составила 76,44 доллара. Соглашение предусматривает беспошлинный проход судов через Ормузский пролив в течение 60 дней и создание частного инвестиционного фонда в размере 300 млрд долларов для восстановления иранской экономики.
Несмотря на дипломатический прорыв, логистические компании проявляют осторожность. Глава крупнейшего танкерного оператора Mitsui OSK Lines Дзотаро Тамура (Jotaro Tamura) предупредил, что полноценное судоходство может восстановиться лишь через несколько недель или месяц, так как владельцам судов необходимы твердые гарантии безопасности и завершение разминирования фарватера. Ситуацию на рынке осложняет выход ОАЭ из состава ОПЕК, что потенциально добавляет более 1 млн баррелей в сутки свободных мощностей.
Лидеры стран G7 на саммите в Эвиане под председательством президента Франции Макрона договорились усилить давление на Москву, введя новые санкции против экспорта российской нефти и газа. Премьер-министр Великобритании Кир Стармер (Keir Starmer) объявил о расширении черных списков, включив в них более 600 судов «теневого флота» РФ. В Ла-Манше британские силы задержали танкер Smyrtos с 98 000 тонн российской сырой нефти, следовавший в Индию.
Напряженность в регионе СНГ и Европы нарастает и на воде: российский фрегат «Адмирал Григорович» произвел предупредительные выстрелы в сторону британской яхты в Ла-Манше, что объяснили попыткой избежать столкновения. Тем временем в Сирии американская ConocoPhillips готовится подписать контракт с Дамаском на восстановление добычи газа, что должно увеличить производство на 4–5 млн кубометров в сутки в течение года.
Существенных новостей об изменении внутренних цен на топливо или тарифов на газ в Армении за отчетные сутки не зафиксировано. Региональный энергетический фон остается стабильным благодаря общему снижению мировых котировок, что в рамках механизмов ЕАЭС способствует сдерживанию инфляционного давления на нефтепродукты. Деэскалация в отношениях между Ираном и США создает долгосрочные перспективы для безопасности южных транспортных коридоров Армении.
На фоне глобальной волатильности Банк Японии под руководством главы Синъити Утиды (Shinichi Uchida) повысил ставку до 1%, сославшись на ускоренный перенос высоких затрат на топливо в цены других товаров. Этот шаг подчеркивает сохраняющиеся риски для импортеров энергоносителей, к которым относится и Армения, даже при текущем снижении цен на Brent. Вероятное подписание финального соглашения по иранской ядерной программе в пятницу может стать дополнительным фактором стабилизации регионального рынка газа.