Հորմուզի նեղուցի բացումից ի վեր Եվրոպայում ավիացիոն վառելիքի գները կիսով չափ նվազել են
Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև հրադադարի մասին հուշագրի ստորագրումը հանգեցրեց Հորմուզի նեղուցում նավագնացության վերականգնմանը և ծովային շրջափակման վերացմանը: Հակամարտության լիցքաթափման ֆոնին, հում նավթի և ավիացիոն վառելիքի գները վերադարձան տարեսկզբի մակարդակին:
Համաշխարհային Brent տեսակի նավթի գները առևտրի ընթացքում իջել են մեկ բարելի համար 80 դոլարից ցածր, մեկ շաբաթվա ընթացքում ավելի քան 10%-ով իջնելով։ Միջազգային շուկայական գների գնահատականների համաձայն՝ Brent տեսակի նավթի գինը օրվա ավարտին կազմել է 77.48 դոլար, իսկ ամերիկյան WTI տեսակի նավթի գինը՝ 74.63 դոլար։ Գների անկումը պայմանավորված է ԱՄՆ նախագահ Թրամփի և Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանի միջև 14 կետանոց հուշագրի ստորագրմամբ, որը ճանապարհ է հարթում պատժամիջոցների մեղմացման համար՝ Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակման դիմաց։
Նավթամթերքի շուկան գրանցել է ռեակտիվ վառելիքի գների կտրուկ անկում Հյուսիսարևմտյան Եվրոպայում՝ ապրիլյան գագաթնակետից գրեթե 50%-ով ցածր՝ մինչև 957 դոլար մեկ տոննայի համար: Նեղուցի պաշտոնական բացմանը չնայած, Argus-ի ծովային վառելիքի ղեկավար Սիև Հուա Սիան նշում է ծովային վառելիքային նավթի մշտական պակաս Ֆուջեյրայի կարևորագույն հանգույցում, քանի որ մատակարարները վախենում են տարածաշրջանում հանքերից: Kpler-ի տվյալներով՝ Պարսից ծոցից մեկնելու են սպասում ավելի քան 118 բեռնված տանկեր:
Ուկրաինան անօդաչու թռչող սարքի միջոցով զանգվածային հարձակում իրականացրեց Մոսկվայի մարզի Կապոտնյա քաղաքում գտնվող ամենամեծ նավթավերամշակման գործարանի վրա, ինչի հետևանքով հրդեհ բռնկվեց վերամշակման օբյեկտներում: Էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարվածները հանգեցրին վառելիքի մատակարարման խափանումների. Ռուսաստանի առաջատար բենզալցակայանների ցանցերը սահմանափակումներ մտցրին բենզինի վաճառքի վրա, մինչդեռ Ղրիմում և հարավային Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներում սահմանվեց խիստ չափաբաժին: Միևնույն ժամանակ, բրիտանական նավատորմը Լա Մանշում կալանեց Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» լցանավ, որը տեղափոխում էր հում նավթ:
ԱՊՀ ֆինանսական և իրավական ոլորտում երկարատև վեճը հասել է իր ավարտին. «Յուկոս»-ի նախկին բաժնետերերը, GML կառուցվածքի միջոցով, ստացել են վերջնական իրավունք՝ պահանջելու 50 միլիարդ դոլարի ռուսական պետական ակտիվներ՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին բոլոր բողոքարկումները սպառելուց հետո: Միևնույն ժամանակ, Անգլիայի բանկի կառավարիչ Էնդրյու Բեյլին զգուշացրել է, որ Եվրոպայում գնաճային ճնշումը կշարունակվի, քանի որ նավթի գների ներկայիս անկումը դեռևս լիովին չի փոխհատուցել վերջին ամիսների լոգիստիկ ցնցումը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանում բենզինի մանրածախ գների կամ գազի սակագների էական փոփոխություններ չեն եղել։ Երկրում էներգիայի գների կայունությունը պահպանվում է ԵԱՏՄ մեխանիզմների միջոցով, որոնք մասամբ մեղմացնում են համաշխարհային շուկայում կտրուկ տատանումները։ Տարածաշրջանային հեռանկարը մնում է չափավոր դրական. Իրանի շուրջ լարվածության թուլացումը նվազեցնում է հարավային տրանսպորտային միջանցքների ռիսկերը, որոնք կարևոր են վառելիքի ներմուծման համար։
Աշխարհաքաղաքական համատեքստում Հայաստանը հաջողությամբ է դիմակայել ռուսական ազդեցության արշավներին, ինչը տեղի է ունենում տարածաշրջանում Մոսկվայի ընդհանուր դիրքերի թուլացման ֆոնին՝ էներգետիկայի ոլորտում անհաջողությունների պատճառով: Բրենտ տեսակի նավթի գների նախաճգնաժամային մակարդակին անկումը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում Երևանի համար նավթամթերքի մատակարարման երկարաժամկետ պայմանագրերի շուրջ բանակցելու համար՝ ապահովելով գնաճի նկատմամբ լրացուցիչ տնտեսական դիմադրողականություն:

Авиакеросин в Европе рухнул вдвое после открытия Ормуза
Подписание меморандума о прекращении огня между Вашингтоном и Тегераном привело к возобновлению судоходства в Ормузском проливе и снятию морской блокады. На фоне деэскалации конфликта стоимость эталонных сортов нефти и авиатоплива вернулась к уровням начала года.
Мировые цены на нефть Brent в ходе торгов опустились ниже 80 долларов за баррель, потеряв более 10% за неделю. Согласно международным рыночным ценовым оценкам, к концу дня Brent торговалась по 77,48 доллара, а американская WTI составила 74,63 доллара. Снижение котировок вызвано подписанием президентом США Трампом и президентом Ирана Масудом Пезешкианом (Masoud Pezeshkian) 14-пунктного меморандума, который открывает путь к снятию санкций в обмен на ограничение иранской ядерной программы.
На рынке нефтепродуктов зафиксировано резкое падение цен на авиакеросин в северо-западной Европе — почти на 50% от пиковых значений апреля, до 957 долларов за тонну. Несмотря на официальное открытие пролива, глава подразделения морского топлива Argus Сью Хуа Сеа (Siew Hua Seah) отмечает сохраняющийся дефицит судового мазута в ключевом хабе Фуджейра, так как поставщики опасаются мин в регионе. По данным Kpler, выхода из Персидского залива ожидают более 118 груженых танкеров.
Украина осуществила массированную атаку беспилотников на крупнейший в Московском регионе НПЗ в Капотне, что привело к пожару на установках переработки. Удары по энергетической инфраструктуре вызвали перебои с поставками топлива: ведущие российские сети АЗС ввели лимиты на продажу бензина, а в Крыму и на занятых территориях юга Украины началось жесткое нормирование. Параллельно в Ла-Манше британский флот задержал танкер из «теневого флота» РФ, перевозивший сырую нефть.
В финансово-юридическом секторе СНГ наступила развязка многолетнего спора: бывшие акционеры ЮКОСа через структуру GML получили окончательное право претендовать на госактивы РФ на сумму 50 млрд долларов после исчерпания всех апелляций в октябре 2025 года. Между тем губернатор Банка Англии Эндрю Бейли (Andrew Bailey) предупредил, что инфляционное давление в Европе сохранится, так как текущее снижение цен на нефть еще не полностью компенсировало логистический шок последних месяцев.
Значимых новостей об изменении розничных цен на бензин или тарифов на газ непосредственно в Армении за отчетные сутки не поступало. Стабильность цен на энергоносители в республике поддерживается в рамках механизмов ЕАЭС, которые частично нивелируют резкие колебания мирового рынка. Региональный фон остается умеренно позитивным: деэскалация вокруг Ирана снижает риски для южных транспортных коридоров, важных для импорта топлива.
В геополитическом контексте отмечается успешное противодействие Армении российским кампаниям влияния, что происходит на фоне общего ослабления позиций Москвы в регионе из-за неудач в энергетическом секторе. Снижение цен на нефть Brent до докризисных уровней создает благоприятные условия для переговоров Еревана о долгосрочных контрактах на поставку нефтепродуктов, обеспечивая дополнительную устойчивость экономики к инфляции.