Ռուսաստանը երկարաձգեց նավթի արտահանման արգելքը մինչև 2027 թվականը
Ռուսաստանի իշխանությունները պաշտոնապես երկարաձգել են էներգակիրների արտահանման սահմանափակումները, մինչդեռ համաշխարհային շուկայում արձանագրվում է հորատման ակտիվության աճ: Հորմուզի նեղուցով նավարկության վերականգնումը հանգեցրել է լոգիստիկ հոսքերի վերաբաշխման և խոշոր ջրային ուղիների եկամուտների վերանայման:
ԱՄՆ-ում գործող հորատման սարքերի ընդհանուր թիվն աճել է մինչև 573 միավոր, ընդ որում նավթային հորատանցքերի թիվն ավելացել է 7-ով՝ հասնելով 440-ի: Ըստ Baker Hughes-ի տվյալների՝ սա 8 միավորով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Միևնույն ժամանակ, Պանամայի ջրանցքի տնօրինությունը կանխատեսում է, որ 2026 ֆինանսական տարվա եկամուտները կգերազանցեն նախապես հայտարարված 5,2 միլիարդ դոլարը՝ Հորմուզի նեղուցի փակման ժամանակահատվածում առևտրային ուղիների փոփոխության շնորհիվ:
Rystad Energy վերլուծական ընկերության կանխատեսմամբ՝ արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնների էներգասպառման աճը մինչև 2030 թվականը վառելիքային տարրերի շուկայի հասույթը կհասցնի 30 միլիարդ դոլարի: ԱՄՆ էներգետիկայի դեպարտամենտը (DOE) հաստատել է 17,5 միլիարդ դոլարի վարկավորման ծրագիր՝ Westinghouse ռեակտորներով ատոմային նախագծերի զարգացման համար: Թուրքիայի շրջակա միջավայրի նախարար Մուրատ Քուրումը (Murat Kurum) կոչ է արել մինչև 2035 թվականը էլեկտրականացնել համաշխարհային էներգասպառման առնվազն 35%-ը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է հրամանագիր, որով նավթի և նավթամթերքի արտահանման արգելքը «գնային վերին շեմը» պահպանողների համար երկարաձգվել է մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Ներքին շուկայում վառելիքի դեֆիցիտը պահպանվում է. Խաբարովսկի երկրամասի նահանգապետ Դմիտրի Դեմեշինը հայտնել է, որ տարածաշրջանի լցակայանների մեկ երրորդում վառելիք չկա: ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հանձնարարել է մշակել շուկայի աջակցության լրացուցիչ մեխանիզմներ:
Սևաստոպոլում հունիսի 27-ից վերսկսվում է վառելիքի վաճառքը QR կոդերով՝ մեկ մեքենայի համար 20 լիտր սահմանաչափով: Կորպորատիվ դաշտում «Սուրգուտնեֆտեգազ» (Surgutneftegas) ընկերության բաժնետերերը հաստատել են 2025 թվականի շահութաբաժինները՝ 0,85 ռուբլի մեկ բաժնետոմսի համար, իսկ «ՌուսՆեֆտ»-ը (RussNeft) կվճարի 0,7 դոլար մեկ արտոնյալ բաժնետոմսի դիմաց: Ուկրաինական «Նաֆտոգազ»-ը (Naftogaz) հայտարարել է Պոլտավայի և Խարկովի մարզերում արտադրական ենթակառուցվածքների վնասման մասին:
Տարածաշրջանային էներգետիկ լարվածությունը մեծանում է, քանի որ Բալթյան երկրները՝ Լատվիան, Լիտվան և Էստոնիան, դիմել են Եվրամիությանը՝ պահանջելով արագացնել ռուսական նավթից լիակատար հրաժարման գործընթացը: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրության հարցում Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է դադարեցնի «դեմագոգիան» և կատարի ռազմավարական որոշում:
Միևնույն ժամանակ, Մոսկվայում նախատեսվում է ռուս և իրանցի փորձագետների հանդիպում՝ «Հորմոզ» ԱԷԿ-ի նախագծի շուրջ մասնագիտական քննարկումներ անցկացնելու համար: ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում իրավիճակը կկայունանա առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Ներքաղաքական դաշտում շրջանառվում են լուրեր կառավարող կուսակցության կողմից խորհրդարանի ղեկավար կազմի և վարչապետի մամուլի քարտուղարի հնարավոր փոփոխության մասին:

Кремль продлил запрет на экспорт нефти до 2027 года
Президент РФ пролонгировал ответные меры на введение «ценового потолка» для российских углеводородов, в то время как правительство готовит дополнительные механизмы поддержки внутреннего топливного рынка. На мировых площадках восстановление навигации через Ормузский пролив сопровождается ростом буровой активности в США и пересмотром прогнозов выручки крупнейших транспортных артерий.
На фоне возобновления транзита через Ормузский пролив число действующих буровых установок в США выросло до 573 единиц, при этом количество нефтяных вышек увеличилось на 7, достигнув 440. Согласно данным компании Baker Hughes, это на 8 установок больше, чем за аналогичный период прошлого года. Параллельно администрация Панамского канала ожидает, что выручка по итогам 2026 фискального года превысит прогнозные $5,2 млрд из-за перераспределения торговых потоков в период нестабильности в Персидском заливе.
Растущий спрос на энергию для систем искусственного интеллекта формирует новый сегмент рынка топливных элементов. По прогнозам Rystad Energy, выручка в этом секторе вырастет в десять раз к 2030 году — до $30 млрд. На этом фоне Министерство энергетики США (DOE) объявило о выделении кредитов на сумму $17,5 млрд для ядерных проектов с использованием реакторов Westinghouse. В свою очередь, министр экологии Турции Мурат Курум (Murat Kurum) призвал мировое сообщество к 2035 году перевести на электричество не менее 35% энергопотребления для достижения климатических целей.
Президент РФ Владимир Путин подписал указ о продлении запрета на поставки нефти и нефтепродуктов иностранным контрагентам, соблюдающим механизм «потолка цен», до 31 декабря 2027 года. Внутренний рынок остается в состоянии дефицита: губернатор Хабаровского края Дмитрий Демешин сообщил, что топливо отсутствует на трети АЗС региона. Вице-премьер РФ Александр Новак поручил ведомствам проработать экстренные меры поддержки для стабилизации цен и обеспечения бесперебойных поставок.
В Севастополе с 27 июня возобновляется продажа бензина и дизеля по QR-кодам с лимитом 20 литров на один автомобиль. Одновременно министерство обороны РФ отчиталось о поражении предприятия «СП Юкойл» в Запорожской области, использовавшегося для нужд ВСУ. В корпоративном секторе акционеры «Сургутнефтегаза» утвердили дивиденды за 2025 год в размере 0,85 рубля на акцию, а «РуссНефть» одобрила выплату $0,7 на привилегированную акцию на фоне прогноза о снижении капзатрат на 3% в 2026 году.
Геополитическое давление на энергетический экспорт РФ усиливается: страны Балтии — Латвия, Литва и Эстония — призвали Евросоюз максимально ускорить введение полного запрета на российскую нефть. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга охарактеризовала критические заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна (Nikol Pashinyan) о работе ЕАЭС как «демагогию», вновь призвав Ереван определиться со стратегическим вектором развития между интеграционным союзом и ЕС.
Региональный контекст дополняется ожиданиями стабилизации внутриполитической ситуации в республике после предстоящих парламентских выборов, на что указал генсек СНГ Сергей Лебедев. При этом на внутреннем рынке Армении обсуждаются планы правящей партии по обновлению руководства парламента и назначению нового пресс-секретаря премьера. Несмотря на внешние вызовы, российская сторона подтверждает намерение продолжать экспертный диалог по строительству АЭС, в частности, через консультации по проекту «Хормоз».