Սաուդյան Արաբիան կտրուկ կնվազեցնի նավթի գները Ասիայի համար
Brent տեսակի նավթի գինը փետրվարից ի վեր առաջին անգամ նվազել է 72 դոլարից ցածր՝ Հորմուզի նեղուցով նավագնացության կայունացման և Չինաստանում պահանջարկի անկման ֆոնին։ Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը երկարաձգել է արտահանման հակապատժամիջոցները և բանակցում է Ղազախստանից բենզինի արտակարգ ներկրման շուրջ։
Brent մակնիշի նավթի օգոստոսյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է մինչև 71,53 դոլար, ինչը վերջին շաբաթվա ընթացքում 5,28% անկում է։ Միջազգային շուկայական գնային գնահատականների համաձայն՝ սաուդյան Saudi Aramco պետական ընկերությունը նախատեսում է օգոստոսին Arab Light տեսակի նավթի գինն Ասիայի համար նվազեցնել 6,50-8,00 դոլարով։ Գների վրա ճնշում է գործադրում նաև Չինաստանի կողմից նավթի ներկրման ծավալների կրճատումը մինչև օրական 6,4 միլիոն բարել, ինչը նվազագույն ցուցանիշն է 2016 թվականից ի վեր։
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը (DOE) հայտարարեց 17,5 միլիարդ դոլարի վարկային երաշխիքների մասին՝ Westinghouse-ի առաջադեմ ռեակտորների օգտագործմամբ ատոմային հինգ նախագծերին աջակցելու համար։ Միևնույն ժամանակ, Իրաքը նախազգուշացրել է ՕՊԵԿ-ից դուրս գալու հնարավորության մասին, եթե իր արդյունահանման քվոտան չավելացվի, ինչին զուգահեռ Բաղդադում նախապատրաստվում են Եվրամիության հետ էներգետիկ համագործակցության շուրջ բանակցություններ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է հրամանագիր, որով մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը երկարաձգվում է նավթի և նավթամթերքի արտահանման արգելքն այն երկրներին, որոնք կիրառում են արևմտյան գնային վերին շեմը։ Ներքին շուկայում վառելիքի դեֆիցիտի պատճառով Կրեմլը դիմել է Աստանային՝ 50,000 տոննա բենզին գնելու խնդրանքով։ Սակայն Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Երլան Ակկենժենովը (Yerlan Akkenzhenov) հայտնել է, որ Ռուսաստանում գործարանի վրա անօդաչուների հարվածից հետո Կարաչագանակ հանքավայրում գազի արդյունահանումը կրճատվել է 25%-ով։
«Գազպրոմի» (GAZP) վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը բաժնետերերի տարեկան ժողովում հայտարարեց, որ դեպի Չինաստան գազի արտահանման հեռավորարևելյան երթուղին կգործարկվի 2027 թվականի սկզբին։ Միևնույն ժամանակ, Լիպեցկի մարզի նահանգապետ Իգոր Արտամոնովը երկարաձգել է վառելիքի վաճառքի սահմանափակումը՝ մեկ մեքենայի համար 30 լիտր, իսկ Lufthansa-ի գործադիր տնօրեն Կարստեն Շպորը (Carsten Spohr) նախազգուշացրել է կերոսինի սուր դեֆիցիտի պատճառով թռիչքների հնարավոր դադարեցման մասին։
Ադրբեջանը Հայաստան է ուղարկել նավթամթերքի հերթական խմբաքանակը՝ 18 վագոն-ցիստեռն ԱԻ-92 բենզին (971 տոննա) և 8 վագոն-ցիստեռն դիզելային վառելիք (467 տոննա)։ Զուգահեռաբար ներկայացվել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ընթացքը, ինչն առանցքային նշանակություն ունի հանրապետության էներգետիկ անվտանգության համար։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ կոչ արեց Երևանին կողմնորոշվել ԵԱՏՄ-ի և Եվրամիության միջև ռազմավարական ընտրության հարցում։ Նա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները միության գործունակության վերաբերյալ որակեց որպես «դեմագոգիա»՝ նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունների վարքագիծը միշտ չէ, որ համապատասխանում է բարեխիղճ անդամակցության սկզբունքներին։ Սրանով հանդերձ, ԱՊՀ-ում ակնկալում են իրավիճակի կայունացում Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններից հետո։

Саудовская Аравия резко снизит цены на нефть для Азии
Стоимость Brent упала ниже $72 за баррель впервые с февраля на фоне стабилизации трафика в Ормузском проливе и рекордного снижения импорта в КНР. Россия продлила запрет на экспорт нефти по «ценовому потолку» до конца 2027 года и запрашивает экстренные поставки бензина у соседей.
Фьючерсы на нефть марки Brent на бирже ICE опустились до $71,53, потеряв более 5% за неделю из-за ослабления опасений по поводу перебоев в поставках. Согласно данным международных рыночных ценовых оценок, саудовская госкомпания Saudi Aramco может снизить официальную цену продажи (OSP) флагманского сорта Arab Light на $6,50–8,00 за баррель для азиатских потребителей в августе. Дополнительное давление на котировки оказывает падение китайского импорта до 6,4 млн баррелей в сутки — самого низкого уровня с 2016 года.
На этом фоне Министерство энергетики США (DOE) объявило о выделении $17,5 млрд кредитов на развитие ядерных проектов при поддержке Westinghouse. В то же время Ирак предупредил о возможном выходе из ОПЕК, если картель не увеличит квоту на добычу для страны, что происходит параллельно с подготовкой переговоров Багдада с ЕС об энергетическом сотрудничестве.
Президент РФ Владимир Путин подписал указ о продлении ответных мер на западный «потолок цен» на российскую нефть еще на полтора года, до 31 декабря 2027 года. Из-за дефицита, вызванного атаками беспилотников на НПЗ, Кремль обратился к Астане с просьбой о резервировании 50 000 тонн бензина, однако власти Казахстана проявляют осторожность, опасаясь рисков для собственного рынка. Министр энергетики Казахстана Ерлан Аккенженов (Yerlan Akkenzhenov) сообщил, что добыча газа на месторождении Карачаганак была сокращена на 25% после удара по российскому перерабатывающему заводу.
Председатель правления компании «Газпром» (GAZP) Алексей Миллер на годовом собрании акционеров анонсировал запуск дальневосточного маршрута экспорта газа в Китай в начале 2027 года. В регионах сохраняется напряженная ситуация: губернатор Липецкой области Игорь Артамонов продлил ограничение на продажу топлива до 30 литров на один автомобиль, чтобы избежать вымывания запасов с АЗС.
Азербайджан отправил в Армению очередную партию нефтепродуктов: 18 вагонов-цистерн бензина АИ-92 общим весом 971 тонна и 8 цистерн дизельного топлива весом 467 тонн. Поставки осуществляются на фоне обсуждения хода работ по продлению срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС, которые остаются ключевым элементом энергетической безопасности республики.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга призвала Ереван определиться со стратегическим выбором между интеграцией в рамках ЕАЭС и Евросоюзом. Она охарактеризовала заявления премьер-министра Никола Пашиняна о функциональности союза как «демагогию», подчеркнув, что поведение армянских властей не всегда соответствует принципам добросовестного членства в организации. При этом в СНГ ожидают стабилизации политической ситуации в стране после предстоящих парламентских выборов.