Վաշինգտոնը և Թեհրանը վերադարձրին Brent նավթի նախապատերազմյան գները
Brent տեսակի նավթի համաշխարհային գները վերադարձել են մինչև ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև կոնֆլիկտի սկիզբը գրանցված մակարդակին՝ լարվածության թուլացման ֆոնին։ Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանում վառելիքի ճգնաժամը խորանում է՝ ստիպելով արդեն 17 տարածաշրջանների անցնել բենզինի և դիզելի վաճառքի պարտադիր սահմանափակումների։
ADNOC-ը (Աբու Դաբիի ազգային նավթային ընկերություն) հուլիսի համար իր հիմնական Murban տեսակի նավթի պաշտոնական վաճառքի գինը նվազեցրեց մինչև $101,48 մեկ բարելի դիմաց։ Մերձավոր Արևելքից մազութի արտահանումը հունիսին աճել է 20%-ով՝ հասնելով օրական 508 000 բարելի, քանի որ Սաուդյան Արաբիան և Իրաքը մեծացրել են առաքումները Պարսից ծոցից դուրս գտնվող նավահանգիստներից։
ԱՄՆ-ում Tennessee Valley Authority (TVA) ընկերությունը հայտարարեց բնական գազի գեներացիայի հզորությունները մինչև 2040 թվականը 7-26 ԳՎտ-ով ընդլայնելու ծրագրի մասին՝ տվյալների կենտրոնների և արհեստական բանականության (AI) սպառման աճի պատճառով։ Միևնույն ժամանակ, Մեծ Բրիտանիայի էներգետիկայի նախարար Էդ Միլիբենդը (Ed Miliband) վետո դրեց Հյուսիսային ծովում նավթի արդյունահանման ընդլայնման ծրագրի վրա, որով նախատեսվում էր $24 մլրդ եկամուտներն ուղղել պաշտպանական ծախսերին։
Ռուսաստանը բախվել է վերջին տարիների վատթարագույն վառելիքային դեֆիցիտին. ըստ միջազգային շուկայական գնային գնահատականների՝ Մոսկվայի մարզի խոշորագույն մատակարար Կապոտնյայի նավթավերամշակման գործարանը չի աշխատի առնվազն մինչև 2026 թվականի վերջ։ Կալինինգրադի մարզում սահմանվել է մեկ մեքենայի համար 30 լիտր բենզինի լիմիտ, իսկ Դաղստանում՝ 20 լիտրի։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում բենզինը թանկացել է 3%-ով, ինչը երկրում շաբաթական գնաճը հասցրել է 0,25%-ի։
Կորպորատիվ հատվածում Բաշկիրիայի իշխանությունները «Բաշնեֆտի» (Bashneft) բաժնետոմսերի իրենց փաթեթը վաճառեցին «Ռոսնեֆտ» (Rosneft) կորպորացիային 14,8 մլրդ ռուբլով։ Ղրիմի ղեկավար Սերգեյ Ակսյոնովը զգուշացրել է էլեկտրաէներգիայի հնարավոր անջատումների մասին, իսկ Սևաստոպոլի բանկերն արդեն սնվում են դիզելային գեներատորներից։ Ուկրաինացի գործարար Իգոր Կոլոմոյսկին Ռուսաստանում հեռակա դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկման՝ 10 մլրդ ռուբլու նավթի հափշտակության համար։
Հայաստանի կառավարությունը 80 մլն եվրոյի վարկ կներգրավի ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամից՝ բյուջեի դեֆիցիտը ծածկելու համար. միջոցները տրամադրվում են 18 տարով՝ մոտ 4% տոկոսադրույքով։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտարարեց, որ ռուսական գազի թանկացման ռիսկերը չափազանցված են, և համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ կրում է երկարաժամկետ ու կայուն բնույթ։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց տեղական արտադրողներին զերծ մնալ կեղծարարությունից, քանի որ դա հարվածում է երկրի հեղինակությանը ԵԱՏՄ-ում։ Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) 2022-2026 թթ. ընթացքում Հայաստանում ֆինանսավորել է $400 մլն-ի նախագծեր՝ առաջնահերթությունը տալով էներգետիկային։ Ներքին շուկայի պահանջարկը բավարարելու համար Հայաստանը կօգտագործի 5000 տոննա սոխի անմաքս ներկրման քվոտան, որի հիմնական մատակարարն Իրանն է։

Вашингтон и Тегеран обрушили котировки Brent до минимумов
Деэскалация в Персидском заливе привела к возвращению мировых цен на нефть к уровням начала конфликта. На этом фоне Россия столкнулась с системным дефицитом моторного топлива: обязательные ограничения на продажу бензина и дизеля введены уже в 17 регионах страны.
Мировые котировки Brent вернулись к значениям, зафиксированным до начала войны между США и Ираном, благодаря прогрессу в реализации мирного меморандума и возобновлению навигации в Ормузском проливе. Национальная нефтяная компания Абу-Даби ADNOC снизила официальную цену продажи флагманского сорта Murban на июль до $101,48 за баррель. Параллельно экспорт мазута с Ближнего Востока в июне вырос на 20%, так как Саудовская Аравия и Ирак нарастили отгрузки через порты вне Персидского залива.
Министр энергетики Великобритании Эд Милибэнд (Ed Miliband) наложил вето на план казначейства по расширению бурения в Северном море, которое должно было принести $24 млрд налоговых поступлений для оборонного сектора. Тем временем в США компания Tennessee Valley Authority (TVA) объявила о планах по строительству газовых мощностей на 7–26 ГВт до 2040 года. Потребность в расширении газовой генерации вызвана ажиотажным спросом со стороны дата-центров и систем ИИ, что, по данным аналитиков, может довести рынок топливных элементов до $30 млрд к 2030 году.
В России зафиксирован острейший дефицит топлива: как минимум в 17 субъектах действуют обязательные ограничения на продажу ГСМ. Согласно международным рыночным ценовым оценкам, в Калининградской области лимит отпуска составляет 30 литров бензина, а в Дагестане — 20 литров. Ситуация осложняется выводом из строя Капотнинского НПЗ, который, по оценкам источников, останется в нерабочем состоянии до конца 2026 года. За отчетную неделю бензин в РФ подорожал на 3%, что разогнало инфляцию до 0,25%.
В Крыму из-за повреждения энергообъектов глава региона Сергей Аксенов предупредил о графиках отключений, а банки Севастополя уже переведены на питание от дизель-генераторов. В корпоративном секторе правительство Башкирии продало свою долю в «Башнефти» корпорации «Роснефть» за 14,8 млрд рублей. Параллельно вице-премьер РФ Александр Новак поручил министерствам обеспечить бесперебойные поставки топлива в Иркутскую область для исключения сбоев в логистике.
Ереван привлечет кредит от Фонда международного развития ОПЕК в размере 80 млн евро для покрытия дефицита бюджета; средства выделяются на 18 лет по ставке около 4%. Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян опроверг сообщения о резком подорожании российского газа, заявив, что сотрудничество с РФ носит долгосрочный и стабильный характер.
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе выступления отметил, что Армения продолжает курс на диверсификацию связей внутри ЕАЭС, подчеркнув недопустимость производства контрафакта, бьющего по авторитету страны в союзе. По данным Евразийского банка развития (ЕАБР), объем финансирования проектов в республике за последние четыре года составил $400 млн, при этом ключевым приоритетом остается энергетика. В условиях дефицита в РФ армянская сторона задействовала квоту на беспошлинный импорт товаров из Ирана, что должно поддержать стабильность внутреннего потребительского рынка.