Ռուսաստանը կսկսի բենզին ներկրել նավթավերամշակման գործարանների վնասման պատճառով
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված խաղաղության համաձայնագիրը հանգեցրել է նավթի համաշխարհային գների կտրուկ անկման, մինչդեռ Ռուսաստանը, սեփական արտադրողական հզորությունների կորստի պատճառով, ստիպված է վառելիք գնել Ղազախստանից և Հնդկաստանից: Brent տեսակի նավթի արժեքը վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում առաջին անգամ նվազել է 75 դոլարի սահմանագծից:
Brent մակնիշի նավթի օգոստոսյան ֆյուչերսների գինը ICE բորսայում նվազել է մինչև 74,76 դոլար, ինչը նվազագույն ցուցանիշն է փետրվարի 27-ից ի վեր: Ամերիկյան WTI նավթի արժեքը նույնպես անկում է ապրել՝ հասնելով 70,71 դոլարի: Շուկայական լարվածության թուլացումը պայմանավորված է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրով, որը թույլ է տվել նավթային տանկերներին վերսկսել անվտանգ նավարկությունը Հորմուզի նեղուցով: Միջազգային ծովային կազմակերպության (IMO) գլխավոր քարտուղար Արսենիո Դոմինգեսը (Arsenio Dominguez) ողջունել է համաձայնագիրը, չնայած VLCC դասի սուպերտանկերների վարձակալության գները հասել են օրական 470 000 դոլարի:
Միացյալ Նահանգների էներգետիկ տեղեկատվության վարչությունը (EIA) արձանագրել է նավթի պաշարների 6,1 միլիոն բարելով կրճատում, ինչը 7%-ով պակաս է հինգ տարվա միջին մակարդակից: Հնդկական Adani Group ընկերության նախագահ, միլիարդատեր Գաուտամ Ադանին (Gautam Adani) հայտարարել է մինչև 2035 թվականը 10 ԳՎտ հզորությամբ ատոմային էներգետիկ կարողություններ ստեղծելու մասին:
«Գազպրոմ նեֆտ» (Gazprom Neft) ընկերության Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանը, ամենայն հավանականությամբ, չի վերսկսի աշխատանքը մինչև 2027 թվականը՝ անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով կրած կառուցվածքային վնասների պատճառով: Ներքին շուկան կայունացնելու համար Ռուսաստանը պլանավորում է 50 000 տոննա բենզին ներկրել Ղազախստանից և արդեն սկսել է վառելիքի գնումները Հնդկաստանից: ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հանձնարարել է ապահովել վառելիքի առաջնահերթ մատակարարումներն այն տարածաշրջաններ, որոնք ունեն բարդ լոգիստիկա:
Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Պետական դուման ընդունել է օրենք, որը թույլ է տալիս ուղղակի թորման բենզինի խառնումը այլ բաղադրիչների հետ՝ բարձր օկտանային վառելիքի արտադրությունն արագացնելու համար: Միևնույն ժամանակ, «Գազպրոմի» (Gazprom) բաժնետոմսերը շարունակում են մնալ պատմական նվազագույնի՝ 100 ռուբլու մակարդակում:
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը քննարկել են երկրի էներգետիկ քաղաքականության և ներքին շուկայի կայունության հարցերը: Տնտեսական բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով Հայաստանի և ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի միջև ստորագրվել է վարկային համաձայնագիր: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը վերահաստատել է, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության օգուտները Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեն:
Տարածաշրջանային համատեքստում Ռուսաստանի կողմից բենզինի ներկրման անցումը և դիզելային վառելիքի արտահանման հնարավոր արգելքը լրացուցիչ ռիսկեր են ստեղծում Հայաստանի վառելիքային շուկայի համար՝ կապված մատակարարումների շղթայի և գնագոյացման հետ:

Россия начнет импорт бензина после ударов по НПЗ
Мировые котировки нефти Brent опустились ниже $75 за баррель на фоне деэскалации напряженности между США и Ираном. В то же время Россия вынуждена планировать закупки топлива в Казахстане и Индии из-за критических повреждений ключевых нефтеперерабатывающих мощностей.
Стоимость фьючерсов на нефть марки Brent впервые с февраля упала до $74,76, а американская WTI торговалась ниже $71 за баррель. Снижение цен обусловлено прогрессом в реализации меморандума между США и Ираном, что позволило танкерам возобновить открытую трансляцию координат в Ормузском проливе. Генеральный секретарь Международной морской организации (IMO) Arsenio Dominguez приветствовал мирные договоренности, хотя на фоне ажиотажного спроса на фрахт доходы супертанкеров VLCC взлетели до $470 000 в день.
Параллельно EIA зафиксировало сокращение коммерческих запасов нефти в США на 6,1 млн баррелей за неделю, что вывело резервы на уровень на 7% ниже среднего пятилетнего показателя. В то же время миллиардер Gautam Adani, возглавляющий Adani Group, объявил о планах инвестировать в строительство 10 ГВт атомных мощностей в Индии к 2035 году. Катар, несмотря на недавний взрыв на комплексе Ras Laffan, подтвердил намерение восстановить экспорт СПГ в полном объеме в ближайшие недели.
Московский НПЗ, принадлежащий «Газпром нефти», вероятно, не сможет возобновить работу до 2027 года из-за серьезных структурных разрушений после серии атак беспилотников. В связи с дефицитом на внутреннем рынке Россия рассматривает возможность импорта 50 000 тонн бензина из Казахстана и уже приступает к закупкам топлива в Индии. Вице-премьер РФ Александр Новак поручил ведомствам обеспечить приоритетную логистику ГСМ в регионы, а Госдума приняла закон, упрощающий производство высокооктанового бензина через смешивание компонентов.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что правительство держит на контроле ситуацию с ценами на авиакеросин, однако акции «Газпрома» на фоне рыночной нестабильности обновили многолетние минимумы, достигнув отметки 100 рублей. В регионах сохраняются меры экономии: губернатор Курской области Александр Хинштейн распорядился увеличить поставки ГСМ в отселенные районы, при этом в ряде субъектов продолжают действовать лимиты на продажу бензина и дизеля частным лицам.
Президент Армении Ваагн Хачатурян обсудил приоритеты энергетической политики республики с Месропом Месропяном (председатель Комиссии по регулированию общественных услуг), уделив внимание стабильности внутреннего рынка в условиях региональной волатильности. Для поддержки структурных реформ Ереван подписал кредитное соглашение с Фондом ОПЕК в рамках программы «Экономическая трансформация Армении».
На фоне интеграционных процессов в ЕАЭС пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отметил, что для Армении выгоды от участия в объединении превосходят альтернативные варианты развития. Тем не менее потенциальный запрет России на экспорт дизельного топлива и переход РФ к импорту бензина из стран дальнего зарубежья создают дополнительные риски для стоимости нефтепродуктов внутри союза, что требует от армянского правительства усиления мониторинга за цепочками поставок.