ԱՄՆ-Իրան բախումները պայթեցնում են վառելիքի համաշխարհային շուկան
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև վեց ամիս շարունակվող պատերազմի նոր սրացումը համաշխարհային էներգետիկ շուկաները գցել է խորը ճգնաժամի մեջ՝ հարվածի ծանրությունը հում նավթից տեղափոխելով վերամշակված վառելիքի և բնական գազի կատաստրոֆիկ դեֆիցիտի վրա։ Մինչ հումքի գները դեռ որոշակիորեն զսպվում են Չինաստանի ռազմավարական պահուստների հաշվին, պատրաստի վառելիքի և եվրոպական բնական գազի սակագները պատմական ռեկորդներ են սահմանում՝ խթանելով համաշխարհային գնաճը ԱՄՆ-ի առաջիկա ընտրություններից առաջ։ Վաշինգտոնի փորձերը՝ կայունացնելու մատակարարումները Վենեսուելայի հետ սենսացիոն գործարքների միջոցով, բախվում են ոլորտի վերլուծաբանների կասկածամտությանը, մինչդեռ եվրոպական երկրները պատրաստվում են ձմեռային ճգնաժամին պատմության մեջ ամենացածր գազի պաշարներով։
Աշխարհաքաղաքական սրացումը և Հորմուզի նեղուցի ճգնաժամը
Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև կես տարի շարունակվող ռազմական հակամարտությունը թևակոխել է լարվածության նոր փուլ, ինչը կտրուկ վատթարացրել է էներգետիկ անվտանգությունը համաշխարհային կարևորագույն ծովային անցումներում: Իրադրությունը կտրուկ սրվեց այն բանից հետո, երբ Թեհրանը հրթիռային հարվածներ հասցրեց Հորդանանում գտնվող ամերիկյան ռազմական օբյեկտներին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցում գտնվող Լարակ կղզուն ամերիկյան ուժերի հասցրած հարվածի: Այս ուղղակի բախումը վերջ դրեց շուրջ մեկ ամիս տևած հարաբերական անդորրին, ինչից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը (Donald Trump) հանդես եկավ կոշտ նախազգուշացումներով՝ խոստանալով «ուժգին հարված հասցնել» Իրանին, եթե հարձակումները շարունակվեն: Չնայած ամերիկյան ռազմական ներկայությանը և Իրանի նավթային արտահանումը դեպի Չինաստան խեղդելու փորձերին, նեղուցով նավարկությունը մնում է ծայրահեղ վտանգավոր:
Այնուամենայնիվ, էսկալացիայի պայմաններում որոշակի ծավալի նավթ շարունակում է դուրս գալ Պարսից ծոցից՝ զինված ուղեկցության ներքո: ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը (Chris Wright) հաստատել է, որ օգոստոսի 31-ին Հորմուզի նեղուցով տեղափոխվել է ավելի քան 17 միլիոն բարրել նավթ, ինչը հակամարտության սկզբից ի վեր գրանցված ամենաբարձր օրական ցուցանիշն է: Սակայն նավերի տեղաշարժին հետևող TankerTrackers.com անկախ ընկերության վերլուծաբանները նշում են, որ վերջին 28 օրերի ընթացքում նեղուցով օրական միջին արտահանումը կազմել է ընդամենը 5 միլիոն բարրել հում նավթ: Մնացած ծավալները՝ շուրջ 2,5 միլիոն բարրել օրական, տեղափոխվել են Օմանի ծոցի տերմինալների միջոցով՝ շրջանցելով վտանգավոր նեղուցը։ Այս անհանգիստ ֆոնին համաշխարհային էտալոնային Brent տեսակի նավթի գինը բարձրացել է՝ տատանվելով մեկ բարրելի դիմաց 95 դոլարի սահմաններում, իսկ ամերիկյան WTI տեսակի նավթի գինը գերազանցել է 91,48 դոլարը:
Դիզելային ռելլի և կրեկ-սփրեդի աննախադեպ «մկրատը»
Մինչ հում նավթի գները համեմատաբար կայուն են, պատրաստի վառելիքի շուկան իսկական աղետ է ապրում: ԱՄՆ-ում դիզելային վառելիքի մանրածախ միջին գինը հասել է պատմական ռեկորդային՝ 5,85 դոլար մեկ գալոնի դիմաց ցուցանիշին՝ գերազանցելով 2022 թվականի ճգնաժամային պիկը, երբ Ռուսաստանի Ուկրաինա ներխուժումից հետո գինը կազմել էր 5,82 դոլար: Ամերիկյան ավտոմոբիլային ասոցիացիայի (AAA) համաձայն՝ ընդամենը մեկ տարի առաջ դիզելի գինը կազմում էր միջինը 3,71 դոլար, ինչը նշանակում է ավելի քան 55% աճ: Զուգահեռաբար, բենզինի գները ԱՄՆ-ում հասել են ամառվա վերջի համար աննախադեպ՝ 4,15 դոլար մեկ գալոնի դիմաց ցուցանիշին, ինչը 95 ցենտով բարձր է նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածից։ Այս թանկացումները ծանր հարված են հասցնում տրանսպորտային և գյուղատնտեսական ոլորտներին. ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտը (USDA) զգուշացրել է, որ ֆերմերների եկամուտներն այս տարի իրական արտահայտությամբ կնվազեն 2,5%-ով՝ վառելիքի ծախսերի գրեթե 30% աճի պատճառով:
Այս ճգնաժամի հիմքում ընկած է նավթավերամշակման սահմանային շահույթի՝ կրեկ-սփրեդի (crack spread) աննախադեպ ընդլայնումը, որն արտացոլում է հում նավթի և պատրաստի վառելիքի գների տարբերությունը: Ըստ Argus Media գործակալության կողմից ներկայացված միջազգային շուկայական գնային գնահատականների՝ Եվրոպայում դիզելային վառելիքի կրեկ-սփրեդը պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է հոգեբանական 100 դոլար մեկ բարրելի դիմաց շեմը: Հարավային Եվրոպա դիզելի մատակարարման պրեմիումը Brent նավթի նկատմամբ հասել է ռեկորդային՝ 104,08 դոլարի, իսկ Հյուսիսային Եվրոպայում՝ 99,66 դոլարի, նախքան չնչին նվազումը համապատասխանաբար 100,79 դոլարի և 96,53 դոլարի սահմաններում։ Սա մեծածախ դիզելի գինը հասցրել է աստղաբաշխական 198,73 դոլարի մեկ բարրելի դիմաց Հարավային Եվրոպայում (իսկ Հյուսիսային Եվրոպայում՝ 194,47 դոլարի): Energy Aspects խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր Ամրիտա Սենը (Amrita Sen) նշել է, որ շուկայի հավասարակշռման միակ ճանապարհը մնում է «գներով թելադրված պահանջարկի ոչնչացումը», քանի որ պահեստարանների պաշարները սրընթաց սպառվում են:
Գլոբալ շուկայից ներկայումս բացակայում է օրական 1,3-ից մինչև 1,4 միլիոն բարրել դիզելային վառելիք, ինչը կազմում է համաշխարհային առևտրի 15-ից 20 տոկոսը: Wood Mackenzie ընկերության վերամշակման գծով ավագ փոխնախագահ Ալան Գելդերը (Alan Gelder) նախազգուշացնում է, որ դիզելի համաշխարհային առաջարկը չի համապատասխանում պահանջարկին, իսկ պաշարները գտնվում են պատմական նվազագույն մակարդակներում: Դեֆիցիտն էլ ավելի է սրվում Ռուսաստանի կողմից դիզելի արտահանման արգելքի երկարաձգման պատճառով, որը սահմանվել է մինչև սեպտեմբերի 30-ը:
Սպիտակ տան վերամշակման պարադոքսը և մէյջորների դիմադրությունը
ԱՄՆ առաջիկա միջանկյալ ընտրություններից առաջ վառելիքի գների սրընթաց աճը կանխելու հուսահատ փորձերում նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի օրը Սպիտակ տանը արտակարգ հանդիպում անցկացրեց ամերիկյան առաջատար նավթավերամշակող ընկերությունների ղեկավարների հետ, այդ թվում՝ Chevron, Valero Energy, Marathon Petroleum և PBF Energy ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Ուշագրավ է, որ ոլորտի հսկա ExxonMobil-ը հրաժարվեց ներկայացուցիչ ուղարկել այս հանդիպմանը։ Թրամփը կոչ արեց ընկերություններին ներդրումներ կատարել ԱՄՆ-ի տարածքում նոր նավթավերամշակման գործարանների (ՆՎԳ) կառուցման մեջ: Սակայն օպերատորները կտրականապես հրաժարվում են գնալ այդ քայլին, չնայած նրան, որ գործող ՆՎԳ-ների շահագործումը հասել է աննախադեպ եկամտաբերության. միայն 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում ԱՄՆ վեց խոշորագույն վերամշակող ընկերությունները վաստակել են համատեղ 24,7 միլիարդ դոլար շահույթ, ինչը գրեթե հինգ անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Նոր գործարաններ չկառուցելու դիրքորոշումը պայմանավորված է երկարաժամկետ տնտեսական հաշվարկներով։ ԱՄՆ-ում խոշոր ՆՎԳ չի կառուցվել 1977 թվականից ի վեր, իսկ գործող գործարանների թիվը 1982 թվականի համեմատ կրճատվել է 128-ով: Novi Labs տվյալների վերլուծական ընկերության զտված վառելիքի մարքեթինգի գծով տնօրեն Ջոն Օուերսը (John Auers) նշում է, որ էլեկտրամոբիլների տարածման պատճառով ներդրողները ակնկալում են բենզինի պահանջարկի անկում: «Ո՞վ կցանկանա միլիարդավոր դոլարներ ներդնել մի օբյեկտի մեջ, որի արտադրանքի պահանջարկը կսկսի նվազել հենց այն գործարկելու պահին»,— պարզաբանում է վերլուծաբանը: Ներկայումս ամերիկյան գործարաններն աշխատում են իրենց հզորությունների 97%-ով՝ ութ տարվա առավելագույն ցուցանիշով: ExxonMobil-ի գործադիր տնօրեն Դարրեն Վուդսը (Darren Woods) զգուշացրել է, որ նման գերծանրաբեռնված աշխատանքը երկարաժամկետ կտրվածքով տեխնոլոգիապես անհնար է պահպանել:
Նոր գործարաններ հիմնելու փոխարեն ընկերությունները վերակառուցում են գոյություն ունեցող հզորությունները՝ բենզինի փոխարեն ավելի շատ դիզել և նավթաքիմիական հումք արտադրելու համար։ Այսպիսով, ExxonMobil-ը մտադիր է մինչև 2028 թվականը ներդնել շուրջ 2 միլիարդ դոլար Տեխասի Բեյթաուն (Baytown) քաղաքում գտնվող իր գործարանի արդիականացման համար, իսկ Chevron-ը համանման նախագիծ է իրականացնում Միսիսիպիի Պասկագուլա (Pascagoula) ՆՎԳ-ում, մինչդեռ ընկերության գործադիր տնօրեն Մայք Վիրթը (Mike Wirth) հայտարարել է, որ ընկերության առաջնահերթությունը կմնա նավթի արդյունահանումը (upstream), որն ապահովում է ավելի կայուն շահույթ:
Թրամփի վենեսուելական գամբիտը և Պենտագոնի նավթային գործարքը
Ծանր նավթի այլընտրանքային աղբյուրներ գտնելու հուսահատ քայլերում Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հայտարարեց էներգետիկ պատմության մեջ ամենաարտասովոր և վիճահարույց գործարքի մասին: Սպիտակ տունը համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել Բարբադոսում գրանցված North American Blue Energy Partners (NABEP) ընկերության հետ, որը վերահսկվում է վենեսուելացի սկանդալային գործարար Ալեխանդրո Բետանկուր Լոպեսի (Alejandro Betancourt Lopez, հայտնի է նաև որպես Ալեխանդրո Բետանկուր՝ Alejandro Betancourt) կողմից: Գործարքի համաձայն՝ NABEP-ին կտրվեն 17 ռազմավարական նավթահանքերի շահագործման 100-ամյա կոնցեսիոն իրավունքներ, որոնց պաշարները գնահատվում են 65 միլիարդ բարրել (Վենեսուելայի ընդհանուր ապացուցված պաշարների մոտ մեկ հինգերորդը): Փոխարենը, ԱՄՆ կառավարությունը՝ ի դեմս Պենտագոնի Ռազմավարական կապիտալի գրասենյակի (Office of Strategic Capital), որը վերահսկվում է Թրամփի նշանակած Սթիվեն Ա. Ֆայնբերգի (Stephen A. Feinberg) կողմից, ձեռք կբերի 35% պասիվ բաժնեմաս NABEP-ի մայր ընկերությունում՝ առանց ամերիկյան հարկատուների միջոցների ուղղակի ծախսման, և կստանա արտոնյալ իրավունք՝ գնելու արտադրանքի 20%-ը արտադրության ինքնարժեքով։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն (Marco Rubio) և էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը պաշտպանել են այս գործարքը՝ նշելով, որ այն թույլ կտա ամերիկյան ՆՎԳ-ներին ապահովել էժան ծանր նավթով և դուրս մղել ռուսական ու չինական ազդեցությունը տարածաշրջանից: Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ Դելսի Ռոդրիգեսը (Delcy Rodríguez), ով իշխանության է եկել հունվարին ամերիկյան ուժերի կողմից Նիկոլաս Մադուրոյի ձերբակալությունից հետո, աջակցել է նախագծին՝ կանխատեսելով ավելի քան 100 միլիարդ դոլարի ներդրումներ և 209 միլիարդ դոլարի հարկային ու ռոյալթիի եկամուտներ երկրի բյուջեի համար: Սակայն Վենեսուելայի էներգետիկայի նախկին նախարար Ռաֆայել Ռամիրեսը (Rafael Ramírez) այն անվանել է «նեոգաղութատիրական» և «գրոտեսկային» համաձայնագիր, որը կնքվել է գաղտնիության պայմաններում՝ հարվածելով երկրի ինքնիշխանությանը։
Միաժամանակ, Chevron-ը հայտարարել է սեփական 7 միլիարդ դոլարի ներդրումային ծրագրի մասին՝ նպատակ ունենալով առաջիկա հնգամյակում կրկնապատկել իր արդյունահանումը Վենեսուելայում՝ հասցնելով այն օրական 600,000 բարրելի (ներկայիս 280,000-300,000 բարրել օրական ցուցանիշից): Իտալական Eni ընկերությունը նույնպես պայմանագիր է կնքել Օրինոկոյի ավազանում գտնվող Junín-5 հանքավայրի զարգացման համար, որտեղ նախատեսում է ներդնել տարեկան 1,5 միլիարդ դոլար՝ արդյունահանումը ներկայիս 12,000 բարրել օրականից հասցնելով 400,000 բարրել օրականի: Այնուամենայնիվ, Ռայսի համալսարանի Բեյքերի ինստիտուտի (Baker Institute) նավթային փորձագետ Ֆրանսիսկո Մոնալդին (Francisco Monaldi) նախազգուշացնում է, որ Վենեսուելայի քայքայված ենթակառուցվածքների պատճառով այս նախագծերը որևէ էական ազդեցություն չեն ունենա համաշխարհային շուկայի վրա առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում:
Ձմեռային տագնապ եվրոպական գազի շուկայում
Եվրոպայում նույնպես իրավիճակը ծայրահեղ լարված է, քանի որ մայրցամաքը ձմռանն է մոտենում բնական գազի պատմական նվազագույն պաշարներով: Ըստ Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI) տվյալների բազայի՝ ԵՄ գազապահեստարանները լցված են ընդամենը 65,6%-ով (կամ շուրջ 65%-ով օգոստոսի վերջին շաբաթվա դրությամբ), ինչը վերջին 13-15 տարիների ամենացածր ցուցանիշն է այս ժամանակահատվածի համար: Եվրոպական գնորդները ամռանը հետաձգում էին գազի գնումները՝ հուսալով, որ Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունը արագ կավարտվի և կատարական հսկա Qatar Energy-ն կվերսկսի լիարժեք մատակարարումները Հորմուզի նեղուցով: Սակայն պատերազմի երկարաձգումը ստիպեց, որ հոլանդական TTF հաբում գազի սակագները կրկնապատկվեն այս տարի՝ անցած շաբաթ գերազանցելով մեկ մեգավատտ-ժամի դիմաց 75 եվրոն (մոտ 82 դոլար):
Կատարի հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ) հոսքերը լրջորեն խաթարվել են։ Kpler վերլուծական ընկերության տվյալները ցույց են տալիս, որ Ռաս Լաֆան թերմինալի 14 արտադրական հոսքագծերից ներկայումս գործում են միայն 6-ը: Shell ընկերության գործադիր տնօրեն Վաել Սավանը (Wael Sawan), որի ընկերությունը տիրապետում է կատարական արտադրության 30% բաժնեմասին, նշել է, որ նոր հզորությունների ընդլայնման ծրագրերը սառեցվել են ծոցում պարբերական փոխհրաձգությունների պատճառով: Ժամանակն արագ սպառվում է, իսկ MET ընկերության գործադիր տնօրեն Հյուբերտ Վիգեվենոն (Huibert Vigeveno) ընդգծում է, որ գազի ներարկումը պահեստարաններ սահմանափակված է տեխնիկական արագությամբ, և Գերմանիան ու Նիդերլանդները չեն կարողանա հասնել իրենց ազգային նպատակային ցուցանիշներին (համապատասխանաբար 70% և 80%): Սա ստիպել է Նիդերլանդների կառավարությանը աննախադեպ քայլի դիմել՝ հատկացնելով 1 միլիարդ եվրոյի սուբսիդիա պետական Energie Beheer Nederland (EBN) ընկերությանը՝ արտակարգ գնումներ կատարելու համար։
Միակ փրկությունը կարող է լինել բնության կողմից։ Օդերևութաբանները հաստատել են Սուպեր Էլ Նինյո (Super El Niño) հզոր կլիմայական երևույթի ժամանումը, որը, ըստ Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (WMO), մեծ հավանականությամբ կբերի անոմալ տաք և մեղմ ձմեռ Եվրոպայում՝ զգալիորեն նվազեցնելով ջեռուցման պահանջարկը: Այնուամենայնիվ, Կոլումբիայի համալսարանի Գլոբալ էներգետիկ քաղաքականության կենտրոնի վերլուծաբան Անն-Սոֆի Կորբոն (Anne-Sophie Corbeau) զգուշացնում է, որ ցանկացած անսպասելի լրացուցիչ ցնցում, օրինակ՝ հանկարծակի ցրտահարությունը կամ քամու էներգիայի գեներացիայի անկումը, կարող է անմիջապես սպառել Եվրոպայի բարակ էներգետիկ բուֆերը:
Ուկրաինական անօդաչուների արշավը և ռուսական վառելիքի դեֆիցիտը
Համաշխարհային շուկայի վրա լուրջ ճնշման մյուս գործոնը դարձել է Ուկրաինայի կողմից իրականացվող անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) հարձակումների հաջող արշավը ռուսական նավթավերամշակման և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների դեմ: Օգոստոսի ընթացքում տասնյակ խոշոր ռուսական ՆՎԳ-ներ և վառելիքի պահեստներ ենթարկվել են կործանարար հարվածների, ինչի պատճառով Ռուսաստանի ավտոլցակայանների շուրջ 70%-ը բախվել է բենզինի և դիզելի սուր դեֆիցիտի: Մոսկվան ստիպված է եղել թույլատրել ցածրորակ վառելիքի վաճառքը երկրի ներսում և երկարաձգել դիզելի արտահանման արգելքը: Այս զարգացումը հանգեցրել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի (Scott Bessent) անսպասելի քննադատությանը Կիևի հասցեին: Նախարարը Fox News-ով հայտարարել է, որ ուկրաինական հարվածները ռուսական ՆՎԳ-ներին «ստեղծում են գների բարձրացման ճնշում համաշխարհային շուկայում» և բարդացնում են Սպիտակ տան պայքարը ներքին գնաճի դեմ:
Բեսենթի հայտարարությունը կատաղի դիմադրության է բախվել Ուկրաինայում և եվրոպական մայրաքաղաքներում։ Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարի նախկին խորհրդական Անտոն Գերաշչենկոն (Anton Gerashchenko) հայտարարել է, որ նավթի բարձր գների հիմնական պատճառը ԱՄՆ-ի կողմից Իրանում հրահրված պատերազմն է, այլ ոչ թե Ուկրաինայի օրինական պաշտպանական գործողությունները ռուսական ռազմական մեքենայի դեմ։ Միևնույն ժամանակ, էներգետիկ գների աճը խորացնում է մակրոտնտեսական խնդիրները Եվրոպայում։ Եվրոգոտում սպառողական գների գնաճը օգոստոսին արագացել է մինչև 3,3%՝ էներգակիրների գների 14,3% սրընթաց աճի պատճառով: Ֆինլանդիայի կենտրոնական բանկի նախագահ և Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ECB) կառավարման խորհրդի անդամ Օլլի Ռենը (Olli Rehn) հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Եվրոպա պետք է պատրաստվի Մերձավոր Արևելքում երկարատև հակամարտությանը, ինչը ամրապնդում է սեպտեմբերի 10-ի նիստում բազային դրույքաչափը մինչև 2.5 տոկոս բարձրացնելու ակնկալիքները:
ԱՄՆ-ում նույնպես աճում են փոխառության ծախսերը։ Դաշնային պահուստային համակարգի նոր նախագահ Քևին Ուորշի (Kevin Warsh) կոշտ հայտարարություններից հետո ԱՄՆ 10-ամյա պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը բարձրացել է մինչև 4,818 տոկոս (իսկ 2-ամյա պարտատոմսերինը՝ 4,379 տոկոս): Սա տեղի է ունենում այն ֆոնին, երբ երկրի պետական պարտքն առաջին անգամ գերազանցել է 40 տրիլիարդ դոլարը (ՀՆԱ-ի 120%-ը)՝ այս տարի աճելով ավելի քան 2 տրիլիարդ դոլարով։
Պեկինի էներգետիկ վահանը և համաշխարհային գների զսպումը
Այս համաշխարհային էներգետիկ փոթորկի ֆոնին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը ցուցադրեց տնտեսական զարմանալի դիմակայունություն։ Լինելով հում նավթի աշխարհի խոշորագույն ներկրողը (կախվածությունը ներմուծումից գերազանցում է 70%-ը) և Պարսից ծոցի մատակարարումներից չափազանց կախված լինելով՝ Չինաստանը պետք է դառնար Հորմուզի նեղուցի փակման գլխավոր զոհը։ Սակայն Պեկինի տարիներով վարած էներգետիկ դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականությունը փայլուն կերպով անցավ այս իրական սթրես-թեստը:
Չինական ընկերությունները խուճապային գնումների փոխարեն կտրուկ կրճատեցին նավթի արտաքին գնումները՝ օգտագործելով իրենց հսկայական ռազմավարական պահուստները, որոնք այսօր հավասար են ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի համատեղ պահուստներին: Բացի այդ, Չինաստանը սահմանափակեց տրանսպորտային վառելիքի արտահանումը՝ այն պահելով ներքին շուկայի համար։ Բայց ամենակարևոր գործոնը տրանսպորտի մասշտաբային էլեկտրականացումն է: Չինաստանը հանդիսանում է էլեկտրամոբիլների և էլեկտրական բեռնատարների աշխարհի խոշորագույն շուկան, իսկ էլեկտրաէներգիայի գեներացիան երկրում հիմնվում է ներքին աղբյուրների՝ ածխի, ատոմային, հիդրոէլեկտրակայանների, ինչպես նաև արևային և քամու կայանների վրա։
Օքսֆորդի էներգետիկ հետազոտությունների ինստիտուտի չինական էներգետիկայի բաժնի ղեկավար Միխալ Մեյդանի (Michal Meidan) վերլուծությամբ՝ Չինաստանի ռազմավարությունը հաջողությամբ զսպեց ներքին շոկերը: Արդյունքում, Չինաստանի հրաժարումը համաշխարհային շուկայում ագրեսիվ գնումներից անսպասելիորեն կանխեց նավթի գների էլ ավելի մեծ թռիչքը համաշխարհային հարթակում՝ հարաբերականորեն մեղմելով հարվածը նաև ամերիկյան սպառողների համար իրենց լցակայաններում:
Առաջիկա շաբաթներին շուկայի հետագա դինամիկան մեծապես կախված կլինի Մասկատում (Օման) ընթացող գաղտնի դիվանագիտական բանակցություններից, որտեղ Օմանը և Իրանը մոտ են Հորմուզի նեղուցով նավարկության անվտանգության ժամանակավոր համաձայնագրի ստորագրմանը: Եթե այս համաձայնագիրը կայանա, այն հնարավորություն կտա Qatar Energy-ին և ծոցի մյուս արտադրողներին աստիճանաբար վերականգնել ՀԲԳ-ի և նավթամթերքի բնականոն արտահանումը: Հակառակ դեպքում, ցանկացած նոր ռազմական սադրանք անմիջապես Brent նավթի գները կմղի դեպի մեկ բարրելի դիմաց 100 դոլարի սահմանագիծ՝ արագացնելով պահանջարկի անկումը համաշխարհային տնտեսության մեջ:
Մյուս վճռորոշ գործոնը կլինի աշնանային վերանորոգման սեզոնի մեկնարկը ամերիկյան և եվրոպական ՆՎԳ-ներում, ինչը էլ ավելի կկրճատի պատրաստի վառելիքի առաջարկը: Շուկայի մասնակիցները ուշադիր կհետևեն, թե արդյոք եվրոպական երկրները կորոշեն շուկա բաց թողնել իրենց ռազմավարական պահուստներից դիզելային վառելիքի լրացուցիչ ծավալներ, քանի որ մինչ օրս նրանք օգտագործել են Իրանի հակամարտության սկզբում խոստացված 73 միլիոն բարրելի ընդամենը 10 տոկոսը։ Սա նշանակում է, որ էներգակիրների գները առաջիկայում կպահպանեն բարձր տատանողականությունը, իսկ կենտրոնական բանկերը ստիպված կլինեն երկարաձգել բարձր տոկոսադրույքների քաղաքականությունը՝ փորձելով զսպել ներմուծվող գնաճը:

The resumption of US-Iran hostilities has propelled global energy markets into a profound supply crisis, shifting the focus from raw crude to a catastrophic refined fuel shortage. Unprecedented bottlenecks in refining capacity and record-low European natural gas storage have pushed diesel and retail fuel prices to historic highs. This dual shock is compounding global inflationary pressures, leaving central banks and governments racing to manage a complex economic fallout just weeks before critical elections.
The six-month war between the United States and Iran escalated as direct military exchanges shattered a brief lull in the Persian Gulf. Tensions reached a boiling point after Tehran fired missiles at American assets in Jordan, responding to a US strike on Larak Island in the Strait of Hormuz. This prompt retaliation drew a stern warning from US President Donald Trump, ending a month of relative calm and causing crude oil prices to spike on international futures markets. While the US-led naval blockade has successfully choked off Iranian crude exports to China, the physical flow of commercial vessels through the strait remains highly perilous.
Despite the ongoing maritime conflict, some crude has managed to slip through under heavily armed escorts. US Energy Secretary Chris Wright confirmed that tankers transported more than 17 million barrels of oil through the Strait of Hormuz on August 31, representing the highest single-day volume since the conflict began. However, ship-tracking firm TankerTrackers.com noted that the daily average over a 28-day window remained closer to 5 million barrels of crude oil exiting the Gulf through the strait, with the rest routed through terminals in the Gulf of Oman. Consequently, global benchmark Brent crude continues to trade at elevated levels, hovering near $95 a barrel, while US benchmark West Texas Intermediate (WTI) climbed to approximately $91.48 a barrel.
Historic Margins and the Global Diesel Squeeze
Refined products are under extreme stress, with US diesel pump prices hitting a record $5.85 a gallon on Friday, eclipsing the 2022 post-invasion high of $5.82 a gallon. According to the American Automobile Association (AAA), retail diesel has jumped 55% since the war began, up from $3.71 a gallon last year, while gasoline reached a late-summer high of $4.15 a gallon, up 95 cents year-on-year. This surge heavily impacts agriculture; the US Department of Agriculture (USDA) warned that national farm incomes will drop 2.5% in real terms this year, driven by a 30% rise in fuel costs.
At the heart of this surge is a widening of the “crack spread”—the profit margin refiners earn by turning crude into finished products. According to international market price assessments compiled by pricing agency Argus Media, the European diesel crack spread broke above the psychological threshold of $100 a barrel for the first time in history. The premium for physical delivery of diesel to southern Europe peaked at a record $104.08 a barrel over North Sea Brent, while northern Europe deliveries hit $99.66 a barrel before slightly paring to $100.79 and $96.53 respectively. These historic premiums pushed wholesale diesel prices to $198.73 a barrel in southern Europe, prompting Amrita Sen, founder of the energy consultancy Energy Aspects, to warn that the only mechanism to balance the market is “price-led demand destruction,” as commercial inventories in key storage hubs continue to be drawn down.
The White House Refinery Paradox
Faced with soaring fuel costs ahead of the November midterm elections, US President Donald Trump hosted an emergency meeting at the White House on Tuesday with top executives from the country’s leading refining companies, including Chevron, Valero Energy, Marathon Petroleum, and PBF Energy. During the high-level meeting, Trump urged the industry to build new domestic refineries to expand capacity. However, refinery operators remain deeply reluctant to commit the billions of dollars required for greenfield developments. While owning existing refineries has become exceptionally profitable—with the top six US refining firms earning a combined $24.7 billion in the second quarter of 2026, nearly five times their earnings from a year earlier—building new plants is viewed as an economic trap.
The industry’s hesitance is rooted in the long-term outlook for fossil fuels, as executives expect global gasoline demand to peak and decline as electric vehicle adoption accelerates. John Auers, marketing director of refined fuels at data analytics firm Novi Labs, noted that no company is willing to make a major capital commitment based on short-term margin spikes. Instead, US operators are running existing plants at 97% of their collective capacity—an eight-year high that ExxonMobil Chief Executive Darren Woods warned “cannot be sustained for the long term”. Consequently, refiners are upgrading existing facilities to maximize diesel output. ExxonMobil will spend $2 billion by 2028 to upgrade its Baytown, Texas refinery, while Chevron is executing a smaller expansion at its Pascagoula, Mississippi plant, as CEO Mike Wirth prioritizes upstream oil production.
Trump’s High-Stakes Venezuelan Oil Deal
In an extraordinary bid to secure alternative fuel sources, the Trump administration announced a groundbreaking energy partnership with Barbados-registered North American Blue Energy Partners (NABEP). Under this highly unusual agreement, which has been dubbed the “biggest oil deal in history” by Trump, the US government plans to collaborate with Alejandro Betancourt Lopez (also known as Alejandro Betancourt), a controversial and polarizing Venezuelan businessman whose company is the second-largest private producer in Venezuela. The deal would grant NABEP 100-year concessions to operate 17 strategic oilfields containing 65 billion barrels of reserves—equivalent to approximately one-fifth of Venezuela’s total proven reserves. The Pentagon’s little-known Office of Strategic Capital, overseen by Trump appointee Stephen A. Feinberg, plans to secure a 35% passive equity stake in NABEP’s parent company through penny warrants, at zero upfront cost to US taxpayers, securing preferential rights to purchase 20% of NABEP’s output at the cost of production.
US Secretary of State Marco Rubio and US Energy Secretary Chris Wright defended the deal as a masterstroke securing low-cost heavy crude for Gulf Coast refiners, while purging Russian and Chinese influence. Delcy Rodríguez, the interim president of Venezuela who assumed power after U.S. forces captured Nicolás Maduro in January, enthusiastically backed the deal, projecting it would generate over $100 billion in investments and $209 billion in royalties and taxes. However, the pact has drawn intense criticism. Former Venezuelan energy minister Rafael Ramírez condemned the secret deal as “grotesque” and “unsustainable”. Furthermore, other majors remain highly skeptical; while Chevron announced a separate $7 billion investment to double its Venezuelan joint-venture output to 600,000 barrels a day, other heavyweights like ExxonMobil and ConocoPhillips remain on the sidelines, remembering the billions lost when their assets were nationalized by Chávez in 2007.
European Winter Gas Panic Amid Low Storage
In Europe, a separate crisis is unfolding as the continent enters the autumn season with its lowest natural gas storage on record, triggering “winter panic” among energy traders. According to the Aggregated Gas Storage Inventory database, the European Union’s gas storage facilities are only 65.6% full, down significantly from normal late-summer averages and marking a 13-year low. European buyers had intentionally delayed gas purchases over the summer, betting that the Middle East conflict would subside and allow Qatar Energy, the world’s second-largest exporter of liquefied natural gas (LNG), to resume shipments through the Strait of Hormuz. Instead, the war escalated, forcing gas prices at the Dutch TTF hub to more than double this year, peaking above €75 per megawatt-hour (approximately $82) this week.
The physical flow of Qatari LNG has been severely choked. Thermal imaging and ship-tracking data from maritime analytics firm Kpler reveal that only 6 of Ras Laffan’s 14 production lines are currently online. Wael Sawan, chief executive of Shell—which holds a 30% stake in one of the Qatari liquefaction lines—noted that Qatar Energy was forced to halt expansion plans due to recurring exchanges of fire in the Gulf. With time running out to fill reservoirs, Huibert Vigeveno, chief executive of MET, warned that the primary constraint is now the physical rate at which gas can be injected into storage. German and Dutch storage operators will miss national targets of 70% and 80% respectively, forcing the Dutch government to provide a €1 billion subsidy to Energie Beheer Nederland for emergency gas purchases.
Europe’s saving grace this winter may come from the heavens. Meteorologists have confirmed the arrival of Super El Niño, a powerful warming phenomenon in the tropical Pacific Ocean that is expected to bring unusually mild and warm winter temperatures across Europe. According to the World Meteorological Organization (WMO), there is an “overwhelming likelihood” of above-average temperatures over European land areas, which would sharply curb domestic heating demand and prevent severe physical shortages. Nevertheless, energy analysts like Anne-Sophie Corbeau at Columbia University’s Center on Global Energy Policy warn against complacency, noting that any unexpected compound shock—such as a sudden cold snap or low wind-power generation—could instantly overwhelm the continent’s thin energy buffer.
Sanctions, Drone Warfare, and Monetary Pressures
The global refining squeeze has been further exacerbated by Ukraine’s highly effective campaign of drone strikes against Russian energy infrastructure. Throughout August, Ukrainian drone attacks severely damaged numerous Russian refineries and fuel depots, forcing Moscow to extend its temporary ban on diesel exports through September 30. This development drew unexpected criticism from US Treasury Secretary Scott Bessent, who warned on Fox News that Ukraine’s attacks on Russian refining assets were creating upward price pressure on global markets and complicating Washington’s domestic battle against inflation. These remarks drew sharp rebukes from European officials and Ukrainian commentators, who pointed out that the Trump administration’s own military escalation in Iran is the primary driver of global energy inflation.
At the same time, the macroeconomic consequences of the energy crisis are rattling global financial markets. Eurozone consumer price inflation accelerated to 3.3% in August, up from 2.9% in July, driven by a 14.3% surge in energy costs. This spike has solidified expectations of a monetary tightening. Olli Rehn, the Finnish central bank governor and member of the European Central Bank (ECB) Governing Council, issued a hawkish warning that Europe must prepare for an extended “conflict of attrition” in the Middle East, cementing expectations of a quarter-point rate hike to 2.5% on September 10. In the United States, rising borrowing costs and a hawkish stance by new Federal Reserve Chairman Kevin Warsh have driven 10-year Treasury yields to 4.74%, while Trump issued a series of ultimatums threatening to halt U.S. trade if the Federal Reserve refuses to cut interest rates.
In the coming weeks, the immediate direction of the oil and fuel markets will be dictated by the progress of diplomatic back channels in Muscat, where Oman and Iran are close to finalizing a temporary shipping arrangement through the Strait of Hormuz. If signed, this temporary agreement could pave the way for a broader de-escalation, allowing Qatar Energy and other Gulf producers to gradually ramp up LNG and product shipments. Conversely, any failure in these talks or a fresh military confrontation in the Persian Gulf will almost certainly push Brent crude futures past the $100 a barrel mark, triggering immediate “price-led demand destruction” across emerging market economies. Furthermore, the start of the autumn refinery maintenance season in the United States and Europe will act as a major test of market resilience, forcing market participants to monitor whether European governments decide to release additional volumes from their strategic fuel reserves, having so far drawn down only 10% of the 73 million barrels of fuel pledged at the start of the Iran conflict.